piątek, 10 stycznia 2020

• Wycieczka do Gruzji 17-23.09.2019 - zdjęcia

Dużo zdjęć z wyjazdu studentów do Gruzji można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

https://photos.app.goo.gl/3WdMwwAtnD766DXu6
 
Wspomnienia z wyjazdu

1.    Studenci dotarli do Gruzji bez przeszkód. Poranek w Kobuleti przywitał nas pochmurnym niebem.

2.    Jak wszyscy wymienili walutę to ruszyliśmy w miasto. Najpierw przywitanie z Morzem Czarnym. Tylko 4 śmiałków weszło dowody, bo morze ciepłe, ale kamieniste dno i duże fale. Potem spacer po gruzińskim targu i pierwsze zakupy. Kolorowe czurczchele (słodkie, gruzińskie snickersy), zapachy egzotycznych przypraw i herbat, świeże wiejskie sery, zaprawione warzywa, domowe alkohole oraz pospolita chińszczyzna.

3.    Wtorkowe popołudnie studenci zwiedzali nadmorski kurort Batumi.
Batumi (gruz.:
ბათუმი) – miasto w południowo-zachodniej Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego, stolica autonomicznej republiki Adżarii. Położone jest w pobliżu granicy z Turcją[2]. Drugie co do wielkości miasto kraju (po Tbilisi). Batumi jest siedzibą Gruzińskiego Sądu Konstytucyjnego. Na zdjęciach najbardziej charakterystyczne budowle miasta.

4.    W środę studenci opuścili wybrzeże Morza Czarnego i pojechali w głab Gruzji podziwiać cuda okolic Kutaisi. Jaskinię Prometeusza z pięknymi formami naciekowymi, wpisany na listę UNESCO XI-wieczny kompleks monastyczny Gelati i usytuowany na wysokim klifie nad rzeką Tskhaltsilela Monastyr Macameta.

5.    Achalciche (gruz. ახალციხე) – miasto w południowo-zachodniej Gruzji, stolica i największe miasto regionu Samcche-Dżawachetia to miasto kolejnego noclegu. Na zdjęciach spacer na wzgórze położone w starej części miasta – Rabati – gdzie znajduje się zamek-twierdza z XII wieku.

6.    W słoneczny czwartek studenci wyruszyli w stronę jednej z największych atrakciji Gruzji.
Wardzia (gruz.:
ვარძია) – skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, niedaleko miasta Aspindza. Wardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary.

7.    W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich; mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Zawierała klasztor, salę tronową oraz ponad 3 000 komnat umieszczonych na 13 kondygnacjach (piętrach). W mieście zainstalowano skomplikowany system nawodnień pobliskich pól uprawnych. Jedyny dostęp do klasztoru zapewniało kilka dobrze ukrytych tuneli blisko rzeki Kura.
Trzęsienie ziemi w 1283 roku zniszczyło około dwóch trzecich miasta, odkrywając jego komnaty oraz niszcząc kompletnie system nawodnień.

8.    Opici wodą mineralną BORJOMI, która nasycona jest kwasem węglowym i dwutlenkiem azotu, studenci jadą do stolicy kraju - Tibilisi na nocleg. Po drodze supra w Gori.
Bordżomi (gruz.
ბორჯომი) – miasto uzdrowiskowe w Gruzji, w regionie Samcche-Dżawachetia. Położone jest w górach Małego Kaukazu, nad rzeką Kurą (w Wąwozie Bordżomskim). Wokół miasta roztaczają się tereny Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego.

9.    W dniu dzisiejszym studenci wstąpili na Gruzińską Drogę Wojenną - główny szlak przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu.
Na wstępie odwiedziliśmy Monastyr Dżwari (gruz.
ჯვარი, ჯვრის მონასტერი) – prawosławny monastyr z VI w. położony niedaleko miasta Mccheta we wschodniej Gruzji. Dalej podziwialiśmy Ananuri – twierdzę leżąca nad zachodnim brzegiem sztucznego zbiornika tworzącego "Zbiornik Żinwalski z elektrownią wodną na spiętrzeniu. Na zakończenie, obfitującej we wspaniałe widoki trasy, dotarliśmy do Cminda Sameba (gruz.: წმინდა სამება, Święta Trójca) – prawosławnego klasztoru położonego niedaleko wioski Gergeti w północnej Gruzji, w pobliżu miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi). Kościół jest położony na wzgórzu, na wysokości 2170 m n.p.m., na lewym brzegu rzeki Terek, nad klasztorem góruje szczyt Kazbek, który nie chciał wyłonić się dla nas z chmur.

10.         Zwiedzanie stolicy Gruzji Tbilisi studenci rozpoczęli od Soboru Trójcy Świętej. Potem spacer przez Rike Park obok futurystycznej sali koncertowej na Most Pokoju, przez złośliwych nazywany podpaską. Następnie wjazd kolejką linową by pokłonić się Matce Gruzji. Oczywiście obowiązkowym punktem zwiedzania była urokliwa starówka ze słynnymi łaźniami siarkowymi, pomnikiem "tamado" i pokręconym zegarem. Na zakończenie plac Europy ze złotym pomnikiem św. Jerzego - patrona Gruzji.

11.         W niedzielę studenci obrali kurs na Kachetię - jednostkę administracyjną we wschodniej Gruzji. Degustowali wytrawne wino w kacheryńskiej winiarni, dalej przejazd do Monastyru Bodbe, gdzie znajduje się grób św. Nono. Spacerowali uliczkami malowniczo położonego miasta miłości Sighnaghi - Urząd Stanu Cywilnego jest tam otwarty 24h/dobę 😀 Z murów obronnych miasteczka można podziwiać dolinę rzeki Alazani i szczyty Wielkiego Kaukazu.

12.         Ostatniego dnia podróży po malowniczej Gruzji, w drodze powrotnej na lotnisko w Kutaisi studenci podziwiali Uplisciche (gruz.: უფლისციხე) – starożytne skalne miasto we wschodniej Gruzji zwane "Twierdzą Boga". Odwiedzi też bazar w mieście Gori.
Sprzyjająca aura pozwoliła zaobserwować odległe, ośnieżone szczyty Wielkiego Kaukazu. Na zdjęciu zrobionym z jadącego autokaru jest szczyt Kazbek o wysokości 5033,8 m n.p.m.(odległość ok. 120 km).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz