sobota, 14 października 2023

• Turyści górscy w Bieszczadach 2-5.10.2023

 👈 Kliknij w zdjęcie

Grupa turystów górskich rozpoczęła w poniedziałek 2.10.2023 swą bieszczadzką przygodę. Pokoje gościnne "U Lestka" w Dwerniku to baza wypadowa wędrowców. Pierwszy dzień zakończył się miłym wieczorem przy ognisku 🔥
W wtorkowy słoneczny ☀️ dzień turyści górscy przeszli czerwonym szlakiem Połoninę Caryńską – masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego. Start był we wsi Ustrzyki Górne, a meta w miejscowości Brzegi Górne. Nawet porywisty wiatr 💨💨 nie zepsuł wędrowcom przyjemności podziwiania rozległych górskich krajobrazów.
W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje, najwyższy jest Kruhly Wierch (1297 m). Pozostałe mają wysokość: 1245, 1239 i 1148 m[1]. Główny wierzchołek połoniny ma wysokość 1250 m n.p.m.
Celem trzeciego dnia wędrówki turystów górskich była Tarnica (1346 m) – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Wznosi się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Należy do Korony Gór Polski.
Ostatniego dnia wyprawy turyści przeżyli przygodę na najnowszej atrakcji w Bieszczadach jaką jest przejazd KOLEJĄ LINOWĄ GONDOLOWĄ nad zaporą wodną w Solinie!
Podróż koleją gondolową rozpoczyna się w Solinie na zboczach góry Płasza na wysokości 456,60m. Po pokonaniu 1540 metrów dociera się gondolami na zbocza góry Jawor 561,80m. Gondole pokonują tę trasę w jedną stronę w około 5 minut.
Podróż kolejką gondolową zapewnia widoki przede wszystkim na 2 jeziora: Zalew Soliński i Zalew Myczkowiecki, zaporę wodną w Solinie, okoliczne miejscowości: Solinę, Bóbrkę, Myczkowce, Myczków, Polańczyk i Werlas. Nieco dalej można zobaczyć Wyspę Małą, Wyspę Dużą, a przy małym stanie wody również Wyspę Okresową – najbliższą od zapory wodnej w Solinie. Natomiast patrząc w kierunku południowym na horyzoncie widać Połoninę Wetlińską! Podróż koleją gondolową można by nazwać „widokiem z lotu ptaka na Bieszczady”.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz